گوگل پیکسل ۳ در مقابل آیفون XS و گلکسی نوت ۹ ؛ کدام دوربین بهترین عکس پرتره را می‌گیرد؟

اگر به حالت پرتره به عنوان یک حیله یا ابزار هنری ارزشمند نگاه می کنید این مطلب را از دست ندهید.این حالت، یک روش جدید و هیجان انگیزاست که توسط آن قادرید عکس های متمایزتری خلق کنید. برای سازندگان تلفن همراه این حالت یکی از ویژگی های برجسته از قابلیت های دوربین گوشی است. در ادامه این مطلب به مقایسه دوربین گوشی های گوگل پیکسل ۳، آیفون XS و گلکسی نوت ۹ برای گرفتن عکس پرتره می پردازیم:

این مقایسه شاید کمی غیر منصفانه به نظر برسد، زیرا گلکسی نوت ۹ و آیفون XS از دو دوربین برای ثبت عکس استفاده می‌کنند در حالی که گوگل پیکسل تنها از یک دوربین بهره می برد.ولی در واقع عکس‌های پرتره تهیه شده با گوگل پیکسل به خوبی در این مقایسه رقابت می کنند.اما آیا در این مقایسه گوگل پیکسل برنده می شود؟ بریم ببینیم

صحنه ۱: در کتابخانه

اولین صحنه انتخابی ما برای تهیه عکس پرتره محیط کتابخانه است. انتخاب بهترین شات کار سختی است و به شدت به تنظیمات شخصی شما بستگی دارد، اگر دقت کنید گلکسی نوت ۹ عکس درخشان تری تهیه کرده است اما جزئیات چهره در آن به درستی پیدا نیست. عکس ارائه شده توسط آیفون xs رنگ های زیبا و اثر واقع بینانه ای ارائه کرده است ولی با کمی دقت متوجه خواهید شد که سوژه اصلی به درستی از پس زمینه  جدا نشده است.

و اما تصویر تهیه شده توسط پیکسل ۳ جزئیات بیشتری دارد و همچنین برجسته ترین بوکه را در این مقایسه دارد.اما افکت های عکس پیکس ۳ کمی غیر واقعی هستند و باعث شده بنظر برسد که این عکس فوتوشاپ شده است.


صحنه ۲: خارج از کتابخانه

صحنه دوم در یک محیط باز بیرون کتابخانه است.نتیجه عکاسی همانطور که مشاهده می کنید سه عکس با کیفیت بالا است، سوژه عکاسی پس از دیدن ۳ تصویر گفت که تصویر تهیه شده توسط گلکسی نوت ۹ را بیشتر می پسندد می توانید ببینید چرا: در عکس گلکسی نوت ۹ رنگ ها واضح است، و شخصیت سوژه به وضوح در معرض دید قرار گرفته است و تاری پس زمینه دقیقا اعمال شده است. در مقابل پرتره پیکسل ۳ کمی کسل کننده و ناامید کننده به نظر می رسد احتمالا نوردهی مناسب تری بود عکس بهتری از آب در می آمد.البته اینکه اثر بوکه بهتر از سایرین در عکس پیکسل ۳ درامده است قابل انکار نیست. همچنین در پرتره آیفون xs عکس بیش از حد مصنوعی و پردازش شده به نظر می رسد که این سبک عکس ها چندان طرفدار ندارند.


صحنه سوم: سوژه مامور مخفی

این عکس بیشتر برای مسابقه “Caption this” مناسب است. به عنوان یک عکس پرتره پس زمینه خیلی شلوغی دارد وصحنه عکس جزئیات زیادی در مقابل سوژه اصلی عکس دارد. ابعاد در سه عکس کاملا برابر نیستند و البته تنظیم کردن این مسئله هم کار دشواری بود.در بعضی عکسها سوژه به دوربین نزدیک تر است و در برخی دورتر، البته این خیلی مهم نیست چون در هر سه عکس روی سوژه اصلی تمرکز شده است و اگر در هرکدام از شبکه های اجتماعی این عکس را به اشتراک بگذارید برش ها و محدودیت های نرم افزار که روی عکس اعمال می شوند صحنه را خراب نمی کنند و همچنان سوژه در مرکز قرار می گیرد.


صحنه ۴: پس زمینه دریا

خب در این صنه ۳ عکس داریم که انتخاب بهترین عکس به شدت به دیدگاه ذهنی بیننده وابسطه است. عکس تهیه شده توسط پیکسل ۳ با کنتراست فوق العاده ای که ایجاد کرده بسیار چشمگیر است و همه را مجذوب می کند. عکس تهیه شده توسط آیفون xs یک عکس مسطح به نظر می رسد زیرا کنتراست آن بسیار کمی دارد. و اما عکس گلکسی نوت ۹، توجه داشته باشید که اشیا را خنثی تر و متعادل تر نشان می دهد و نتیجه عکس بسیار دلپذیر است، تنها مسئله ای که خیلی واضح است در این عکس آسمان بیش از حد در پشت قرار دارد.

این مطلب هم بخوانید :   اپل ممکن ست نسخه قرمز آیفون XS و XS Max را در چین عرضه کند

صحنه ۵: مرکز شهر

در این صحنه وارد قلمرو نور کم می شویم، در این شرایط حالت پرتره را برای هر سه دوربین روی “hard” تنظیم می کنیم. به طور چشمگیر پیداست که پیکسل ۳ و آیفون هر دو موفق به ارائه تصاویر بسیار خوب با تفاوت های جزئی در رنگ شده اند. گلکسی نوت ۹ یک گام عقب تر است، در درجه اول بدلیل کمبود جزئیات در چهره سوژه و همچنین به دلیل برجستگی های هایلایت شده در پس زمینه.


صحنه ۶: چراغ های افسانه ای

این صحنه یکی از پیروزی های پیکسل ۳ است.نه تنها اثر بوکه به دقت اعمال شده است بلکه کل تصویر با جزئیات مناسب ارائه شده است. در واقع پیکسل ۳ از دوربین اصلی برای گرفتن این پرتره استفاده کرده در حالی که آیفون و نوت ۹ به دوربین های کمکی که سنسورهای کوچک وکمتر حساس به نور هستند تکیه کرده اند. اگر عکس های تهیه شده توسط آیفون xs و نوت ۹ را بررسی کنید متوجه می شوید که جزئیات در این دو عکس به خوبی پیدا نیستند. اما باید اعتراف کنیم چراغ افسانه ای موجود در پس زمینه آن ها زیباتر و واقع گرایانه است.


صحنه ۷: صحنه آخر

در صحنه آخر باز هم می بینید که پیکسل ۳ تصویری تمیزتر و دقیق تر ارائه کرده که چهره سوژه به روشنی در آن پیداست. عکس آیفون در مقایسه با دو تصویر دیگر تیره تر است و کمی وحشتناک به نظر می رسد. در تصویر گلکسی نوت ۹ اگر توجه کنید مقدار زیادی نور آبی در گوشه بالایی به دور قاب عکس پخش کرده است و به همین دلیل تصویر را خراب می کند.

نتیجه گیری

اول از همه بگوییم که کیفیت عکس های گوگل پیکسل با یک دوربین ما را تحت تاثیر قرار داد.در واقع این دوربین با ارائه جزئیات دقیق، قدرت تفکیک بالا و عملکرد فوق العاده در نور کم، یک قدم از آیفون xs و گلکسی نوت ۹ جلوتر است.اما هنوز هم جای بهبود دارد از همه مهم تر تاری بک گراند تولید شده توسط پیکسل ۳ مصنوعی تر به نظر می رسد در حالی که اثربوکه در نوت۹ و آیفون xs  بیشتر به آنچه که یک دوربین اختصاصی با لنز مناسب می تواند تولید کند شبیه است.

فاکتور دیگری که در پیکسل ۳ قرار دارد فاصله کانونی ثابت آن است.آیفون و نوت ۹ هنگام گرفتن عکس پرتره از دوربین های اختصاصی تله فوتو خود به جای اصلی آنها استفاده می کنند این دوربین ها با زوم اپتیکال ۲x و تحریف کمتر ناشی از انحنای لنز برای هدف مناسب ترند.البته این تفاوت خیلی ظریفی است ولی به هر حال وجود دارد. از سوی دیگر دوربین های تله فوتو دید بهتری در شب دارند همانطور که در صحنه های ۶ و ۷ دیدیم.

در نهایت ما هیچکدام از این سه تلفن را به عنوان دوربین عالی تر برای تهیه پرتره انتخاب نمی کنیم.اما همه آنها از هنر بوکه برخوردارند و اگر پیکسل ۳ را به آیفون xs و گلکسی نوت ۹ ترجیح دهید مطمئن باشید ناامید نخواهید شد.

منبع phonearena

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.